Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Domy pomocy społecznej w Jonkowie i Jezioranach odnowione

2013-12-13 20:31:58 (ost. akt: 2013-12-14 14:23:06)
Tak po zakończeniu inwestycji wygląda DPS w Jezioranach

Tak po zakończeniu inwestycji wygląda DPS w Jezioranach

Autor zdjęcia: starostwo

Prawie 900 tysięcy złotych kosztowało ocieplenie powiatowych domów pomocy społecznej w Jonkowie i Jezioranach. Budynki są ocieplone i ładnie wyglądają. A w Jonkowie dodatkowo zamontowano solary do podgrzewania wody. — Jest cieplutko, a mieszkańcy są szczęśliwi — cieszy się dyrektorka DPS w Jonkowie.

Jeszcze do niedawna budynek Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie straszył swoim wyglądem. — Rzeczywiście, nie mieliśmy za bardzo czym się pochwalić — nie kryje Jolanta Przeborowska, dyrektorka DPS w Jonkowie. — Elewacja była zniszczona, a ściany nieocieplane.

Poprawa jest radykalna
Ten nieciekawy obraz na szczęście zmienił się w tym roku. Wszystko za sprawą kompleksowej termomodernizacji budynku głównego i budynku pralni. Inwestycja przeprowadzona przez powiat olsztyński właśnie się zakończyła. Jej zakres był imponujący.

— Ociepliliśmy ściany budynków i dachy, wymieniliśmy pokrycie dachowe, a także częściowo okna — wylicza Krystyna Mathoes, dyrektorka wydziału inwestycji i funduszy UE. — W budynku głównym została też wymieniona cała instalacja c.o., a na dachu pralni zamontowana została instalacja solarna do ogrzania wody.

Jolanta Przeborowska jest zadowolona z końcowego efektu. — Budynek prezentuje się znakomicie w morelowych barwach, a w środku jest cieplutko i przytulnie — mówi. — Mieszkańcy są szczęśliwi, a ja jestem przekonana, że zaoszczędzimy na mediach. Dzięki solarom latem pewnie nie będziemy musieli uruchamiać pieca do ogrzania wody. Poprawa jest radykalna.

Zostało tylko Dobre Miasto
W DPS w Jezioranach termomodernizacji doczekał się największy budynek mieszkalny, w którym zakwaterowanych jest 98 osób. Ocieplono ściany i stropodach, wyremontowano nawierzchnię przy budynku, a także podesty i schody zewnętrzne.

— Obiekt jest śliczny, w beżowych odcieniach, a co najważniejsze prace zostały wykonane starannie i użyto do nich wysokiej jakości materiałów — mówi Teresa Stańczuk, dyrektorka DPS-u w Jezioranach.
Łączny koszt obu inwestycji wyniósł prawie 900 tysięcy złotych. Jedna trzecią stanowiło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dodatkowo powiat wystąpił też o niskooprocentowaną pożyczkę. Termomodernizacja DPS-ów w Jonkowie i Jezioranach to część większego projektu realizowanego przez sześć gmin i powiaty olsztyński i nidzicki. Projekt opiewa na kwotę 10 mln zł i zakłada termomodernizację około 20 budynków użyteczności publicznej. Do tej pory w powiecie ocieplone zostały m.in. szpital w Dobrym Mieście, Dom dla Dzieci w Olsztynku i budynek administracyjny w Biskupcu.

— Powiat Olsztyński prowadzi sześć DPS-ów dla 650 osób i już pięć DPS-ów ma termomodernizację za sobą — podkreśla starosta Mirosław Pampuch. — Do zrobienia został nam tylko DPS w Dobrym Mieście, którego budynek przejęliśmy dopiero w grudniu 2012 roku. Termomodernizację ostatniego DPS powinniśmy przeprowadzić w 2014 roku. Cieszę się, że standard naszych ważnych placówek z roku na rok się poprawia i prezentuje wysoki poziom.

JN
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages