Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

TWÓRczość w Jezioranach, czyli Teatr Wiejski Kiersztanowo w Miejskim Ośrodku Kultury

2018-03-01 14:53:00 (ost. akt: 2018-03-01 14:53:37)

Autor zdjęcia: Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach

Przedstawienie „Spotkanie niezbyt zwyczajne” jest ambitnym wyzwaniem, bo sztuka po raz pierwszy została wystawiona w Polsce, więc była to Prapremiera Polska.

W życiu spotykamy ludzi, którzy zmieniają nasze życie. Taką zmianę wprowadziło spotkanie mieszkańców wsi Kiersztanowo, którzy zaczęli wspólnie realizować działania społeczno-kulturalne. Początek wspólnej przygody to realizacja animacji dla dzieci w ramach projektów Fundacji Kółko Graniaste, w tym filmy, prace plastyczne, teatrzyki.

Mieszkańcy Kiersztanowa, wsi w gminie Jeziorany pod okiem sołtysa- Katarzyny Buze rozpoczęli aktywizować się w świetlicy wiejskiej. Z własnej inicjatywy dorośli postanowili przygotować mały przedstawienie pt. „Rzepka” dla dzieci, którego premiera odbyła się w grudniu 2016 roku w świetlicy wiejskiej w Kiersztanowie. Wspólna praca nad dziecięcą inscenizacją tak zintegrowała mieszkańców i dała im tyle radości, że postanowili kontynuować swoją artystyczną działalność. Tym razem wybrali ambitniejszy repertuar, bo francuską sztukę Philippe Caure pt. „Spotkanie niezbyt zwyczajne”.

„Spotkania niezbyt zwyczajne” to sztuka zabierająca widza w podróż, której przewodnikiem jest dozorca francuskiej kamienicy opowiadający o swoich lokatorach. W 7 aktach, 15 osób, buduje magiczną inscenizację łączącą w sobie elementy dramatu i farsy. W każdym akcie poznajemy nowych bohaterów, którzy przedstawiają sytuacje zmieniające ich życie. Widz ma możliwość bez żadnych konsekwencji podglądać te spotkania, które przedstawione w zabawny sposób wywołują u publiczności falę śmiechu. Sceny te jednak dla samych bohaterów są dramatyczne, a podobne spotkania mogły przytrafić się naszemu sąsiadowi lub nam samym.

Przedstawienie „Spotkanie niezbyt zwyczajne” jest ambitnym wyzwaniem, bo sztuka po raz pierwszy została wystawiona w Polsce, więc była to Prapremiera Polska. Tego przedsięwzięcia podjął się Stephane Lefevre, który wybrał tekst i wyreżyserował spektakl, jednocześnie w nim grając. Teatr Wiejski Kiersztanowo to projekt, w którym mieszkańcy wcielają się nie tylko w role na scenie, ale również odpowiadają za elementy przygotowania spektaklu: scenografii, grafiki, światła, dźwięk. Stworzony w Kiersztanowie Teatr stał się rodziną artystyczną, która zapoczątkowała coś nowego we wsi i całej gminie Jeziorany. Ci niesamowici ludzie, to na co dzień matki, dzieci, ojcowie, rolnicy, pracownicy…..a na scenie prawdziwi AKTORZY.

Bardzo profesjonalne podejście mieszkańców do realizacji zbudowało coś niesamowitego i bardzo twórczego. Mieszkańcy całej gminy z ogromnym zainteresowaniem śledzili kolejne spektakle, których łącznie było pięć, i które obejrzało około 650 osób. Dwa spektakle mogliśmy obejrzeć 24 i 25 lutego 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Jezioranach. Teraz przed Artystami nowe wyzwania i nowe realizacje, a my jesteśmy z nimi.

Angelika StawisińskaPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mokbiuro

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages