Poniedziałek, 19 sierpnia 2019. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Dożynki Gminno-Parafialne w Jezioranach

2018-09-13 22:17:45 (ost. akt: 2018-09-13 22:18:57)

Autor zdjęcia: Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach

8 września 2018 r. odbyły się po raz kolejny w Jezioranach Dożynki Gminno-Parafialne. Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych na stałe wpisało się w kalendarz imprez cyklicznych.

8 września 2018 r. odbyły się po raz kolejny w Jezioranach Dożynki Gminno-Parafialne. Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych na stałe wpisało się w kalendarz imprez cyklicznych. Utrzymując tradycję, święto plonów rozpoczęła msza św. w Kościele p.w. św. Bartłomieja w Jezioranach. Dziękując Bogu za tegoroczne obfite plony poświęcono i symbolicznie podzielono się chlebem.

Około godziny 18:00, po zakończonej mszy, wyruszył spod kościoła do amfiteatru miejskiego barwny korowód, gdzie rozpoczęła się część artystyczna wydarzenia. Otwarcia Dożynek dokonał Burmistrz Jezioran Leszek Boczkowski.

Na scenie amfiteatru wystąpiły grupy: Zespół Jezioranie, Zespół Malwa z Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach, Koło wokalne MOK, oraz gwiazda Dożynek Zespół Fajters. Tego dnia oprócz występów lokalnych zespołów i grup twórczych nie zabrakło także konkursów wpisanych na stałe w program zabaw dożynkowych m.in. konkurs na najładniejszy wieniec, konkurs kulinarny, konkurs na super plon, konkurs na dożynkowego stracha na wróble, aktywny mieszkaniec wsi i miasta oraz turniej sołectw.

Konkurs kulinarny podzielony został na 3 kategorie: chleb, konfitura/dżem i babka ziemniaczana. Z ponad 20 zgłoszeń wyłoniono laureatów. W kategorii chleb za „chleb wieloziarnisty” zwyciężczynią została Pani Iwona Ślusarska, w kategorii konfitura/dżem bezkonkurencyjna była Pani Małgorzata Sękowska za „konfiturę z wiśni”, a w babce ziemniaczanej królowała Pani Małgorzata Olejniczak za „babkę ziemniaczaną z boczkiem”. „Super plonem” dożynek został 2,5 kilogramowy burak Pani Dominiki Dreźniak. W tradycyjnym konkursie na dożynkowy wieniec, spośród 6 zgłoszeń zwyciężyło Sołectwo Wójtówko, otrzymując bon o wartości 3 000 zł ufundowany przez Burmistrza Jezioran.

Turniej sołectw na wesoło przeprowadzono w dolnej części amfiteatru na malowniczej fosie. W turnieju rekreacyjno-sportowym udział wzięły 3 sołectwa z Gminy Jeziorany. Zawodnicy mieli okazję sprawdzić się w wielu ciekawych konkurencjach m.in. w slalomie na taczkach, wbijaniu gwoździ na czas, rzucaniu ziemniakiem do celu czy kalamburach. W ostatecznej rozgrywce zwyciężyła drużyna z Sołectwa Derc. Po zakończeniu zmagań sportowych rozpoczął się koncert gwiazdy tegorocznych Dożynek – katowickiego zespołu Fajters. Ostatnią atrakcją tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych była potańcówka z Zespołem Sami Swoi.

Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za przybycie i już dziś zapraszamy na przyszłoroczne święto plonów!

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mokbiuro

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages