Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Harmonijne życie? Tylko w Jezioranach!

2019-08-12 15:09:23 (ost. akt: 2019-08-12 15:12:48)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Spokój, harmonia i ekologia — to znaki rozpoznawcze Jezioran, warmińskiego miasteczka należącego do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow. W tym miasteczku każdy znajdzie coś dla siebie!

Kościół św. Bartłomieja w Jezioranach to gotycka budowla z 1390 roku. W środku znajduje się barokowy ołtarz główny z obrazem św. Bartłomieja z 1734 roku. To jedna z najpiękniejszych atrakcji małego warmińskiego miasteczka. Czerwone mury kościoła widać już przy wjeździe do miasta. Jak mówi Władysław Daliga, zastępca burmistrza Jezioran, ta historyczna budowla jest jednym z wielu powodów do dumy.

Jeziorany to urocze miasto położone na Warmii, nad rzeką Symsarną, w odległości 33 km od Olsztyna. W pobliżu miasta znajdują się jeziora: Luterskie, Blanki, Pierścień oraz Ławki.

W Jezioranach każdy znajdzie coś dla siebie. To miejsce szczególnie upodobali sobie rowerzyści. Nic dziwnego: mogą na dwóch kółkach przebyć szlak rowerowy Jeziorany - Tłokowo - Żegoty - Ustnik - Jeziorany. Cała ta trasa liczy sobie 23,5 km. Ścieżka rowerowa rozpoczyna się w miejscowości Jeziorany i biegnie kolejno przez ciekawe i piękne miejsca. Wsie położone na szlaku posiadają liczne zabytkowe budowle. Teren szlaku rowerowego jest również bardzo malowniczy za sprawą przepięknych terenów wokół jeziora oraz rzeki Symsarni. Władze walczą o to, żeby przez Jeziorany przebiegał także spływ kajakowy Lutry-Lidzbark Warmiński.

Miasteczko należy do sieci miast Cittaslow. Do sieci Cittaslow należą m.in. Reszel, Biskupiec, Nowe Miasto Lubawskie czy Lidzbark Warmiński.

Ideą międzynarodowego ruchu Cittaslow jest propagowanie w mniejszych miejscowościach kultury dobrego, harmonijnego życia stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji. Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców.

W coraz szybszym świecie członkowie Cittaslow chcą ukazywać to co lokalne i specyficzne dla ich okolic. Jednocześnie krzewiąc postawy ekologiczne i dbając o zabytkową tkankę miejską utrzymują solidarność z przeszłymi i przyszłymi pokoleniami. W Polsce do sieci CittaSlow przystąpiło już 29 miast – z czego 20 to miasteczka z Warmii i Mazurach!

Władysław Daliga, zastępca burmistrza Jezioran nie kryje, że jest wiele korzyści wynikających z tego faktu. Najważniejsze z nich, to oprócz prestiżu, cisza i spokój.
Na szczególną uwagę zasługuje też starówka w stylu śląskim. Cechą charakterystyczną jest to, że rynek jest przecięty główną pierzeją uliczną.

Cennym zabytkiem znajdującym się w Jezioranach jest także pochodząca z 1766 roku kaplica św. Krzyża. Kaplica pochodzi z 1766 roku. Zbudowano ją w miejscu kościoła z 1580 roku. Kaplica jest zbudowana w stylu barokowym. W środku niej znajduje się późnorenesansowy ołtarz z ok. 1600 roku z obrazem Ukrzyżowania z ok. 1700 roku.

Władze Jezioran robią wszystko, żeby udoskonalać miasteczko. W 2015 roku zakończono inwestycję renowacji zabytkowej fosy nad rzeką Symsarną w wąwozie otaczającym niegdyś zamek biskupów warmińskich, obecną siedzibę Urzędu Miejskiego w Jezioranach. Dziś jest to przepiękny park z fontannami i ścieżkami do jeżdżenia na rolkach.

Odnowiony amfiteatr miejski gromadzi tłumy. W Jezioranach bowiem odbywają się liczne festiwale i koncerty. W Jezioranach kręcono „Stacyjkę”, serial obyczajowo-komediowy w reżyserii Radosława Piwowarskiego.

W tym roku przypadła 20 rocznica powołania do życia sieci miast „dobrej jakości życia”.


AT

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages